Thursday, September 15, 2022

Hi, friend



Everything looks better from afar 
and baby, 
you are very far away, 

timing is everything 
and we've never been more poor
I'm pacing around
this could-have-been
with my empty pockets
trying to understand 
how could you have arrived on time 
while I was a couple of years late, 

there are answers 
that can only be found 
through living, 

so that's what we'll do, 
we'll go on living, 
knowing the other 
is somewhere 
out there
alive 
carrying this never-opened door 
within 
never knowing 
if we'll ever hear the knock.

Monday, September 12, 2022

Just another life that we will never get to live

So wonderfully living on the brink of a love.


I take off my clothes
And your heart feels the weight of all you don't know.

Sunday, March 13, 2022

Normă întreagă


Photo by MUILLU on Unsplash

Îmi ocrotesc durerea,
traumele și anxietățile
de ochii celor din jur
din egoism,
nu din teamă –

cu cât tac mai mult,
cu atât îmi rămâne mai mult din mine,
e ca și cum
m-aș pune la păstrare
pentru zile negre,
puțin 
câte
puțin
câte
puțin
până o să știu că sunt 
îndeajuns 
pentru orice viitor
voi vizita
sau
mă va vizita 

zilele trec 
și eu stau de strajă 
deasupra comorilor mele
ca un dragon care
doarme mereu
doar cu un ochi închis.

Sunday, March 6, 2022

Istoria se repetă atunci când trăim cu ochii închiși



Viața se întâmplă și atât. De multe ori, ni se întâmplă. Uneori, dacă stă în puterea noastră, dacă ne duc mintea și sufletul, o facem să se întâmple. Dar chiar și așa, mi se pare că există un soi de simetrie sau ciclicitate în toate lucrurile pe care ajungem să le trăim. M-am tot gândit la asta în ultima vreme. Parcă trăim în spirale fără sfârșit. Cine poate ști? Istoriile noastre se repetă, uneori în oglindă, alteori la indigo.

Sunt momente, în perioada asta, în care mă simt cu totul amorțită. Știu că ăsta e mecanismul meu de apărare. Tăcerea mea – scutul sub greutatea căruia mă pot strivi? Poate. Mi se rupe sufletul, dar nu despre sufletul meu ar trebui să fie vorba aici. Îmi îmblânzesc anxietățile. Nu ele pe mine. Autocontrol. Și dacă mâine ar fi să uit toate proverbele care s-au rostit vreodată și aș putea păstra doar unul care să mă călăuzească, alegerea ar fi ușoară: a watched pot never boils

Copilăria nu ar trebui să fie perioada în care învățăm să fim rezilienți. O generație de copii își va crește oasele înainte de vreme. Asta e definiția nefirescului.

Monday, February 28, 2022

Viețile noastre gri



Sunt zile în care e fie prea mult loc în mine, fie prea multă înghesuială. În care ceilalți sunt fie prea aproape, fie prea departe. Zile în care e fie tăcere, fie liniște. Zile în care nu văd luminița de la capătul tunelului și zile în care simt că am purtat dintotdeauna lumina pe vârful degetelor mele. Zile pe care de-abia aștept să le încep și zile cărora de-abia aștept să le pun capăt.

Sunt zile în care mă ghemuiesc înăuntrul meu ca și cum m-aș afla în casa pe care am visat-o atunci când eram mică. Dar sunt și zile în care mă las și plec din mine. Îmi dau voie. Știu că mă voi întoarce de fiecare dată.

Trăim totul o singură dată. Nu trebuie să uit. Nu trebuie să uit.

Sunday, February 13, 2022

Don't you worry about me


Freedom is what we do with what is done to us.

Saturday, February 12, 2022

If you needed a sign, here it is

Am ajuns în viitor, dar mai avem de mers


Photo by N. on Unsplash

Am mai fost și n-am mai fost pe aici. Nu știu cum să (mă) explic. Cert e că în perioada asta învăț multe lucruri despre mine: despre cea de acum, dar și despre toate cele care am fost. Oare chiar încetăm să mai fim oamenii care am fost cândva? Sau pe măsură ce evoluăm, toate variantele noastre rămân cu noi, înghesuite pe sub piele? Mă simt foarte aproape de mine. Văd lucrurile foarte clar. Înțeleg motivele din spatele fiecărei decizii pe care am luat-o vreodată. Și înțeleg și de ce, la momentul respectiv, nu s-a putut mai mult. Uitându-mă în urmă, totul are sens. Nu cred în destin, soartă, lucruri predestinate sau menite să ni se întâmple. Cred că noi atribuim sens vieții pe măsură ce ne toarcem firul narativ. Iar eu aleg să pun mult sens în tot ceea ce am trăit până acum. Nu mai trăiesc la întâmplare. Direcția în care trăiesc și înaintez nu îmi este întotdeauna clară, dar este totuși acolo. Mereu. Așez intenție, sens și scop în fiecare zi pe care o țin de mână până când așez capul pe pernă. Mă simt norocoasă să mă am. Mă simt norocoasă să exist. 

În mai puțin de 4 luni împlinesc 30 de ani. Până acum câțiva ani, eram convinsă că nu o să apuc vârsta asta. Iată că m-am înșelat! E adevărat, am pierdut multe bucăți din mine pe drum: unele fără de care îmi este mai bine, altele de care uneori mi-e dor. Dar m-am și câștigat! Așa că mă bucur de viața pe care o clădesc, zi după zi, pentru mine. Și dacă îmi aplec urechea spre piept, pot să aud cum golul ăla despre care am tot scris în anii ăștia, devine, încetul cu încetul, mai plin. Cheia a fost întotdeauna la mine. A durat mult până mi-am făcut curajul să deschid ușa. 

Thursday, January 27, 2022

Mi-am uitat fricile într-un vis de noapte



Nopțile se micșorează, zilele cresc, iar eu cresc odată cu ele. Încerc, însă știu că nu pot vedea cu ochii cât de departe voi ajunge. Cu fiecare zi, mă mai las și mă mai prind un pic din urmă. Simultan. Ce lucru ciudat și, în același timp, minunat! Vreau să ajung în viitor, dar nu mă grăbesc. Sunt curioasă, dar am răbdare. Ambiție. Reziliență. Nădejde. Inspirație. Mă încred iar în intuiția mea. În mine. Deși pământul de sub picioarele mele este străin, nu cred că m-am simțit vreodată mai aproape de mine. Și totul este doar Începutul.

Tuesday, January 11, 2022

Saturday, December 11, 2021

A trecut unul dintre cei mai lungi ani din viața mea


Photo by Ali Kazal on Unsplash

Privesc la felul în care arăta viața mea în Decembrie 2020 și nu-mi vine să cred că a trecut doar un an de atunci. Un an nebun în care am trăit și am crescut mult. Atât de mult încât mă mir că podeaua din camera mea nu este plină de toată pielea pe care am schimbat-o în timpul ăsta. Am dat jos strat după strat după strat. Și cu cât dau mai mult jos, cu atât ajung mai aproape de mine însămi. Îmi afund mâinile în piept până la coate și încă găsesc comori ascunse în mine. Sunt o matrioșkă fără de sfârșit. Închid ochii și văd toate variantele mele de până acum, toți oamenii care am fost și cărora le mulțumesc, căci pe picioarele lor am reușit să ajung până aici. 

A fost o călătorie lungă, dificilă, dar și minunată! Știu că mă vor mai aștepta multe încercări, dar cumva mă simt pregătită. Îmi țin trecutul de mână și îl accept așa cum a fost. Bineînțeles că unele lucruri încă mă mai dor, dar sunt împăcată cu faptul că e posibil ca anumite răni să supureze, din când în când, pentru tot restul vieții mele. Așa cum sunt împăcată și cu gândul că viitorul meu va veni la pachet cu multe lucruri minunate, dar și cu tristețe. Nu există niciun prag al tristeții peste care, dacă trecem, suntem feriți de durere pentru tot restul vieții noastre. Așa cum nu există niciun truc și nicio scurtătură: nu putem decât să consumăm totul așa cum vine și să mergem mai departe.

Simt că perioada asta reprezintă un moment cheie din viața mea, că va fi un soi de reper la care mă voi întoarce adesea cu gândul după ce voi ajunge pe partea cealaltă a podului. Nu îmi mai doresc să fiu mică sau să iau viața de la capăt. Nu-mi mai doresc nici să-mi dau viața pe repede-înainte ca să trișez în fața durerii, iar asta este pentru că nu-mi mai dau voie să uit cât de rezilientă sunt.

Îmi place să trăiesc din mine însămi. Îmi place cum se vede viața din spatele ochilor mei. Și știu că atât timp cât mă am pe mine, voi avea mereu pe cineva care să mă îmbrățișeze. 

Tuesday, November 23, 2021

Mă gândesc la tine mai des în zilele cu cer senin


Photo by Jinen Shah on Unsplash

Încă încerc să înțeleg
cum e posibil să fiu aici
fără să fiu de fapt aici

sau

cum e posibil să te zăresc 
încă
în fiecare avion 
care zdrelește cerul
tot mai
și 
tot mai
departe

tălpile mele au prins rădăcini,
nu te mai pot urma
decât cu ochii

și nu-mi rămâne decât
să mă întreb
când voi putea privi cerul
din nou
fără ca pumnul să-mi strângă
inima
ca pe un obiect prețios
care nu mi-a aparținut
cu totul 
niciodată.


Melodia asta m-a găsit săptămâna trecută.

Tuesday, November 16, 2021

Pardesiu de toamnă

Trec acul prin cuvintele
poemelor mele
și-mi cos rănile
până când
din toată pielea mea 
scapără 
frânghii mânjite de soare.

Închide ochii atunci când te uiți la mine


Te-ai îngrozi dacă ai vedea
cât de singură
și goală
sunt pe sub toate 
straturile astea de piele –

urlu,
iar ecoul nu se întoarce la mine
nici măcar în șoaptă,
 
merg mai departe
cu spatele întors către mine
ca și cum aș lăsa în urmă
un camarad care nu mai are nicio șansă,

grăbesc pasul,
de parcă aș trece pe lângă
un cerșetor dormind pe o bancă
de care mi-e milă,
dar pe care știu că nu am cum
să îl ajut,

nu există mărunțiș pe lumea asta
cu care să-mi cumpăr
pâinea pe care să o înfulec
înainte ca golul ăsta
să mă înghită de tot.

Sunday, November 14, 2021

Întoarcerea fiului risipitor

Îmi strig numele 
și-mi lipesc de îndată urechea de piept,
dar nu aud decât oasele mele 
tăcând la unison

eu nu mai sunt aici de multă vreme

au trecut ani de când
sufletul meu se încolăcește 
mereu în jurul altcuiva
ca un șarpe 
care îmbrățișează strâns 
un stâlp
sub soarele lui august,

iar eu încerc
să-l ademenesc înapoi
întinzându-i o coastă
spânzurată deasupra
unei prăpăstii în flăcări.


You kept me like a secret
But I kept you like an oath.

Friday, November 5, 2021

Haiku #11


Photo by Beth Jnr on Unsplash

I opened wide my
rib cage, so the birds can sing
of their wanderlust.

Tuesday, November 2, 2021

Up on melancholy hill



Uneori mi-aș dori să pot să ies afară din mine însămi ca să mă pot alina. E greu să fac asta dinăuntru. Dar încerc. Duc fiecare zi la capăt. Sunt pe cât de prezentă pot să fiu. Țin strâns de cârmă și habar nu am încotro mă îndrept, deși din afară poate părea că înaintez cu multă determinare. Am zile minunate. Am zile oribile. Încerc să-mi dau voie să simt totul așa cum vine, să nu fug, să țin durerea în brațe atât cât este nevoie pentru ca apoi să aibă curajul să plece din brațele mele. Sau cât este nevoie pentru ca eu să am curajul să plec din brațele ei. Îmi este greu. Succesiunea zilelor mele nu este coerentă. Succesiunea sentimentelor mele nu este coerentă. Aștept viitorul cu nerăbdare, mi-am recăpătat ambiția, fac lucruri doar pentru mine, visez cu ochii deschiși la felul în care știu că viața mea va putea arăta. Dar în același timp, uneori, mă simt atât, atât de tristă. Știu că nu pot să trișez, nu există nicio scurtătură pe care aș putea să o iau, așa că mănânc cu lingurița din porția asta de tristețe până se termină. Și iar sunt bine. Și iar sunt tristă. Și iar sunt bine. Și iar sunt tristă. Și tot așa și tot așa, până o să reușesc să termin de înfulecat toate zilele pe care doar mi le-am imaginat. Până o să reușesc să termin de înfulecat golul ăsta care, oricât ar încerca, nu mă va putea înghiți vreodată. Știu că lucrurile se vor așeza în cele din urmă. Știu că va fi bine. Că deși acum nu se aude nimic, la un moment dat, vor răsuna iar râsetele noastre. Nu aș putea spune când, dar știu că se va întâmpla. 

Îmi ating sufletul cu grijă și blândețe, iar atingerile astea nu mi se mai par străine. Ce minunată este victoria de a te învinge pe tine însuți! 

Îmi este foarte foarte greu să mai fiu sinceră atunci când scriu aici. Am dus o luptă cu mine însămi pentru fiecare cuvânt de mai sus. Am învins? Am pierdut? Nici eu nu știu. 

Friday, October 22, 2021

All things must go where they belong


Photo by Khaled Ali on Unsplash

I let my dream go
like a wounded bird
I looked after for months
that now must 
fly back to the wild. 

Friday, October 8, 2021

Nu poate veghea nimeni la nesfârșit


Photo by Josh Felise on Unsplash

De fiecare dată când mi-e frică de moarte
îmi trăiesc nopțile cu ochii deschiși,
de parcă morții i-ar fi teamă
de albul ochilor mei,

am stat de strajă ani de zile
ca și cum moartea mi-ar cere voie
înainte să bată la ușă,
ca și cum moartea s-ar anunța vreodată
înainte să ne intre în casă,
este de-a dreptul stupid,
toată lumea știe prea bine
că moartea ne salută
doar de la revedere
prin tăcerea de după ultima
bătaie de inimă,

de când sunt mică și până acum
părinții mei au murit deja de zeci de ori
în coșmarurile mele,
repetiții după
repetiții după
repetiții,
mi se spune
"lasă că e bine, 
înseamnă că le-a murit moartea",

dar moartea e ultimul lucru care
va muri vreodată pe pământul ăsta,
iar eu nu-mi mai pot ține
ochii deschiși –
tânjesc după întunericul din spatele
pleoapelor mele închise
și știu că
nu poate veghea nimeni la nesfârșit
ca să împiedice sfârșitul.